Według najnowszych badań suplementacja piperyną wydłuża życie pszczół

Piperyna - pieprz
fot. monicore, Pixabay.com, CC0

Naukowcy odkryli, że pszczoły suplementowane piperyną mają lepszą kondycję i żyją dłużej.

Piperyna to alkaloid występujący we wierzchniej warstwie owoców czarnego pieprzu. Korzystne działanie tego związku na organizm człowieka znane jest już od dawna. Piperyna jest składnikiem popularnych suplementów diety, leków i stosowana jest jako konserwant żywności. Znane są takie właściwości piperyny jak hamowanie lub wygaszanie wolnych rodników, reaktywnych form tlenu i rodników hydroksylowych, właściwości przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwnowotworowe. Teraz okazało się, że piperyna może także korzystnie działać na organizm pszczoły.


Środki naturalne i odżywki dla pszczół w sklepie pszczelarskim znajdziesz tutaj


W przeprowadzonych doświadczeniach pszczoły, którym dodawano suplement z piperyny żyły średnio o 22% dłużej niż pszczoły z grupy kontrolnej, niesuplementowanej piperyną. Ponadto badania wykazały, że poziom globalnej metylacji DNA mózgów robotnic z grupy kontrolnej był, począwszy od 18 dnia ich życia, istotnie wyższy niż u pszczół z grupy badanej.

Powyższe badania pokazały, że piperyna może w pozytywny sposób wpływać na kondycję rodzin pszczelich. Z pewnością można też spodziewać się w przyszłości kolejnych projektów badawczych mających na celu badanie piperyny na zdrowie pszczół. Jednak na pierwsze odżywki dla pszczół z piperynę prawdopodobnie będzie jeszcze trochę poczekać.

 

 


Źródło: Materiały z 55 Naukowej Konferencji Pszczelarskiej