MIÓD LIPOWY

Miód lipowy pozyskiwany jest przez pszczoły z kwiatów lipy drobnolistnej, drzewa z rodziny lipowatych występującego pospolicie na terenie całej Polski. Miód ten uważany jest za jeden z najbardziej wartościowych miodów odmianowych.

Miód lipowy w stanie płynnym (patoki) konsystencją oraz barwą przypomina nieco olej rycynowy. Patoka posiada barwę od zielonkawożółtej po jasnobursztynową. W stanie skrystalizowanym (miód lipowy krystalizuje w ciągu kilku tygodni) przybiera barwę od białożółtej po złocistożółtą oraz konsystencję drobnoziarnistą bądź krupkowatą. Posiada intensywny ale przyjemny zapach, przypominający nieco woń kwiatów lipy. W smaku jest stosunkowo ostry, niekiedy nieco gorzkawy i  lekko piekący. Jest jednym z najbardziej cenionych miodów odmianowych.


Sprawdź produkt w sklepie internetowym Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz: Miód lipowy


Właściwości miodu lipowego

Miód lipowy powszechnie stosowany jest przy przeziębieniu, grypie, w chorobach przebiegających z wysoką temperaturą, w schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych. Duża zawartość olejków eterycznych wpływa na silne działanie przeciwko drobnoustrojom występujących w błonach śluzowych górnych dróg oddechowych, przede wszystkim nosa i gardła. Zaobserwowano także silne działanie miodu lipowego na bakterie Gram-dodatnie (gronkowce. paciorkowce), Gram-ujemne (Klebsiella pneumoniae – pałeczka zapalenia płuc, Escherichia coli – pałeczka okrężnicy) oraz grzyby drożdżoidalne. Posiada także działanie napotne, przeciwgorączkowe, przeciwskurczowe, przeciwkaszlowe oraz wykrztuśne. Polecany jest także w chorobach serca i układu krążenia, nieznacznie obniża ciśnienie krwi, ma działanie rozkurczające i uspokajające, łagodzi objawy stresu i bezsenności. Natomiast duża zawartość fruktozy powoduje, że jest cennym produktem dla chorych na cukrzycę typu II.

Stosowanie miodu lipowego

Miód lipowy stosowany w celach leczniczych zaleca się przyjmować po uprzednim miodu rozpuszczeniu w ciepłym naparze z kwiatu lipy, owocu maliny, z dodatkiem z soku z cytryny lub  z mlekiem. Najczęściej stosuje się proporcje: 1 łyżkę stołowa miodu lipowego na 1 szklankę ciepłego płynu. Przy zapaleniu górnych dróg oddechowych zaleca się wypijanie tak przygotowanego napoju na noc.

 

Zobacz także:

Miód i rodzaje miodów

 


Źródło: Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Miody odmianowe i ich zdrowotne walory, Toruń 2005.