Pyłek pszczeli w hodowli przepiórek japońskich | Pszczoly.info

Pyłek pszczeli w formie obnóży

Pyłek pszczeli pomaga nie tylko ludziom. Może z powodzeniem być dodawany do karmy dla zwierząt – tak wynika z badań dotyczących wpływu suplementacji pyłkiem kwiatowym w hodowli japońskich przepiórek.

Pyłek pszczeli może być nie tylko wartościowym suplementem diety człowieka. Jego zastosowanie może być o wiele szersze. Badania wskazują, że pyłek kwiatowy może być z powodzeniem używany w rolnictwie.

Poszukiwanie zdrowej i wartościowej karmy dla zwierząt hodowlanych jest istotne ze względu na ograniczenia stosowania w hodowli antybiotyków.  Właściwości pyłku pszczelego, produktu bogatego w wartościowe białka, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały, enzymy, koenzymy i flawonoidy powodują, że produkt ten pozytywnie wpływa także na zdrowie i rozwój zwierząt.

Badania stosowania pyłku kwiatowego w hodowli japońskich przepiórek (jako dodatku do pasz) potwierdziły, że stosowanie pyłku pszczelego (w dawce pół na pół z paszą) zwiększyło w sposób istotny żywą masę ciała, masę tuszy, piersi, uda, pleców i skrzydeł w porównaniu do ptaków, które nie otrzymywały pyłku kwiatowego.

W powyższych badaniach pyłek pszczeli podawany był przepiórkom w okresie od 21 do 42 dnia życia.

Więcej o pyłku kwiatowym: https://www.pszczoly.info/pylek-pszczeli-kwiatowy/

 

——-
Żródło: Materiały z 52 Pszczelarskiej Konferencji Naukowej, http://www.opisik.pulawy.pl/pdf/konf52.pdf