Rośliny miododajne przyjazne pszczołom

Robinia akacjowa
Robinia akacjowa, fot. Tappancs, Pixabay.com

Rośliny miododajne stanowią podstawę do produkcji pysznego przysmaku przez pszczoły. To właśnie z nich owady zbierają nektar, pyłek czy spadź, a następnie przenoszą je do swoich uli, gdzie powstaje wspaniały, słodki miód. Które rośliny najbardziej sprzyjają pszczołom? Niżej dokonaliśmy ich zestawienia.

 

ROŚLINY JEDNOROCZNE 

Są to rośliny zielne o cyklu rozwojowym zamykającym się w obrębie jednego roku. Rozpoczyna się on na wiosnę kiełkowaniem z nasion (jare), lub jesienią (ozime). Do roślin jednorocznych zaliczamy: rzepak, gorczycę białą, grykę zwyczajną, facelię błękitną, ogórecznik lekarski, słonecznik zwyczajny, ostropest plamisty, pszczelnik mołdawski. Najczęściej występującymi na rynku miodami z roślin jednorocznych są rzepakowy i słonecznikowy.

ROŚLINY DWULETNIE

Rośliny dwuletnie to rośliny zielne żyjące dwa sezony wegetacyjne. W pierwszym wytwarzają one tylko rozedy liści, które stanowią podstawę do wybudowania systemu korzeniowego. W tym okresie są dla pszczół bezużyteczne. W następnym roku wegetacji rośliny dwuletnie rozpoczynają kwitnienie, zazwyczaj pod koniec kalendarzowej wiosny. Rośliny aż do jesieni wydają pojedyncze kwiaty, zwiększając szansę, że dojrzewające nasiona znajdą odpowiednie warunki do wschodów. W momencie wydania nasion rośliny macierzyste giną.

Do najpopularniejszych roślin dwuletnich zaliczamy: żmijowiec, nostrzyk, rezeda, łopian pajęczynowaty, szczeć pospolita, oset, naparstnica purpurowa, dziewanna wielokwiatowa, wiesiołek dwuletni, wilczomlecz groszkowy.

BYLINY

To rośliny zielne, nazywane trwałymi lub wieloletnimi. Raz zasiane czy zasadzone utrzymują się w jednym miejscu przez minimum dwa lata. Części nadziemne bylin co roku całkowicie obumierają, natomiast części podziemne (tj. karpy, bulwy, kłącza, cebule) pozostają trwałe. Wiosną wyrastają z nich nowe pędy, które kwitną i wydają nasiona. Najczęściej występujące to: śnieżyczka przebiśnieg, szafran spiski, cebulica dwulistna, sasanka, podbiał pospolity, mniszek pospolity, chaber, karczoch hiszpański, cykoria podróżnik, jeżówka purpurowa, nawłoć, koniczyna, lucerna, groszek bulwiasty.

KRZEWINKI I PÓŁKRZEWY

Krzewinki to rośliny o małych rozmiarach, do 0,5 m wysokości, o częściowo zdrewniałych łodygach i zimą zielonych liściach. Półkrzewy natomiast to rośliny trwałe, o zdrewniałych pędach w części dolnej i nie zdrewniałych w części wierzchołkowej. Krzewinki i półkrzewy są roślinami wieloletnimi, utrzymującymi się na jednym stanowisku przez wiele lat. Należą do nich: hyzop lekarski, lawenda, macierzanka właściwa (tymianek), szałwia, wrzos zwyczajny, wrzosiec.

Najbardziej popularnym miodem z krzewinek jest miód wrzosowy.

DRZEWA

Wierzba, klon, drzewa owocowe, robinia akacjowa, lipa, drzewa parkowe np. tulipanowiec amerykański, kasztan jadalny – to rośliny trwałe, żyjące nawet setki lat. Wśród nich znajdują się te, które występują w Polsce masowo, zapewniając miód towarowy. Wystarczy tu wymienić miód akacjowy czy miód lipowy.