Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli. Czym się różni pyłek kwiatowy od pyłku pszczelego?

Pyłek pszczeli w formie obnóży

Pyłek pszczeli to jeden z najpopularniejszych produktów pszczelich, którego niezwykłą moc dostrzega obecnie także świat nauki.

Pyłek pszczeli to jeden z najzdrowszych naturalnych produktów spożywczych. Zbierany przez pszczoły pyłek jest niezwykle bogaty w witaminy, białka, minerały i inne substancje mające zbawienny wpływ na organizm.


Zobacz więcej: Pyłek pszczeli – kwiatowy


Często słyszymy nazwy pyłek pszczeli i pyłek kwiatowy używane zamiennie, jako synonimy tego samego produktu. Czy jednak pyłek pszczeli i pyłek kwiatowy to rzeczywiście to samo, czy może pyłek pszczeli różni się czymś od pyłku kwiatowego?

Pyłek pszczeli a pyłek kwiatowy

Zależność pomiędzy pyłkiem kwiatowym a pyłkiem pszczelim jest prosta. Pyłek kwiatowy to pyłek znajdujący się wewnątrz kwiatów roślin. Staje się on pyłkiem pszczelim w momencie, w którym jest zebrany przez pszczoły, zmieszany przez nie z nektarem oraz śliną i przetransportowany do ula w postaci obnóży pyłkowych.

Czy więc pyłek pszczeli i pyłek kwiatowy to ten sam produkt czy też inny? Czy nazywanie pyłku pszczelego pyłkiem kwiatowym jest błędem? Teoretycznie pyłek pszczeli i pyłek kwiatowy to nie jest w stu procentach to samo, jednak w zasadzie nie ma w sprzedaży innego pyłku kwiatowego niż ten, który jest zbierany przez pszczoły. W praktyce jest jak najbardziej dopuszczalne i bez wątpienia nie jest błędem nazywanie pyłku pszczelego pyłkiem kwiatowym, a także łączenie obu nazw w „pszczeli pyłek kwiatowy”.

Polecamy pyłek kwiatowy – pszczeli ze sklepu: Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz.