Urządzenia do kremowania miodu

Świeży miód posiada postać płynnej patoki. Po pewnym czasie ulega naturalnemu procesowi krystalizacji. Kremowanie miodu pozwala natomiast na uzyskanie miodu o wygodnej dla konsumentów i utrzymującej się przez wiele miesięcy konsystencji miękkiego masła lub kremu.

Kremowanie miodu (szczepienie) jest szybką i prostą metodą produkcji miodu kremowego. Proces ten polega na dodaniu do miodu świeżo odwirowanego niewielkiej ilości miodu skrystalizowanego w celu zapoczątkowania krystalizacji oraz na cyklicznym napowietrzaniu i mieszaniu miodu. Mieszanie miodu powinno się odbywać cyklicznie, kilka razy w ciągu doby przez około 15 minut, a cały proces kremowania trwa kilka dób, aż do chwili otrzymania pożądanej konsystencji miodu.

Kremowanie miodu można wykonać ręcznie, lecz jest to proces wymagający sporo czasu i siły, zwłaszcza od pszczelarzy zawodowych. Z pomocą przychodzą na szczęście urządzenia do kremowania miodu – na rynku dostępne są urządzenia manualne i automatyczne, różniące się pojemnością, mocą, trybem pracy oraz oczywiście ceną, co umożliwia każdemu pszczelarzowi na dobranie najbardziej odpowiedniego dla siebie urządzenia.

Urządzenia do kremowania miodu sklep
Urządzenia do kremowania miodu w sklepie internetowym www.pszczelnictwo.com.pl

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do kremowania miodu, między innymi:

  • urządzenia do kremowania miodu manualne
  • urządzenia do kremowania miodu ze sterownikiem automatycznym
  • urządzenia do kremowania miodu z płaszczem grzewczym
  • urządzenia do kremowania miodu ze sterownikiem automatycznym i płaszczem grzewczym
  • urządzenia do kremowania miodu nakładane na wiadro.

Regułą w nowoczesnych urządzeniach do kremowania miodu jest trwałe wykonanie z materiałów nierdzewnych i kwasoodpornych, co umożliwia długie użytkowanie urządzeń oraz prostota obsługi takich urządzeń. Ceny urządzeń do kremowania miodu są zróżnicowane ze względu na posiadane funkcje czy pojemność – kształtują się już od około 1000 do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Te ostatnie przeznaczone są oczywiście dla dużych pasiek i producentów miodu.

 


Źródła: pszczelnictwo.com.pl, lyson.eu