PROPOLIS – KIT PSZCZELI

 Propolis zwany kitem pszczelim jest balsamiczno-żywiczną substancją zbieraną przez robotnice pszczoły miodnej z wydzielin pączków topoli, brzozy oraz innych drzew liściastych i iglastych. Barwa jest zróżnicowana w zależności od surowca z którego propolis powstaje, od żółto-zielonej do ciemnobrązowej, prawie czarnej. W jego skład wchodzi cały szereg substancji biologicznie czynnych, wykazujących bardzo silne działanie bakteriobójcze, bakteriostatyczne i przeciwbólowe. Wykazuje dużą aktywność w stosunku do niektórych grzybów i pierwotniaków. Przyśpiesza metabolizm komórkowy i działa ogólnie odtruwająco. Regeneruje tkankę kostną, chrzęstną, nabłonek skóry, zapobiega powstawaniu blizn. Ma szczególne zastosowanie w leczeniu odleżyn, oparzeń, owrzodzeń i trudno gojących się ran oraz wrzodów żołądka i przy przewlekłych schorzeniach przewodu pokarmowego. Z powodzeniem stosowany jest przy chronicznych nieżytach gardła, anginach, a w postaci czopków w ginekologii i leczeniu hemoroidów. Stosowany wraz z antybiotykami podnosi skuteczność ich działania.

UWAGA!: U niektórych osób występuje uczulenie na propolis. Przed pierwszym zastosowaniem należy przeprowadzić test, rozprowadzając propolis na zgięciu ramienia.

W przypadku wystąpienia zaczerwienienia odstąpić od stosowania preparatu.

Propolis występuje w handlu w różnorodnej postaci; surowca (produktu nieprzetworzonego), kropli propolisowych, maści, drażetek, czopków oraz w mieszaninie z miodem.

 ZASTOSOWANIE:

Propolis surowiec: rozdrobniony surowiec umieścić w czystym szklanym naczyniu i zalać 76% alkoholem etylowym w proporcji 50 g surowca na 0,25 l alkoholu. Mieszać poprzez potrząsanie, aż do rozpuszczenia się przez około 2 tygodnie. Następnie odstawić do momentu wyklarowania się płynu nad osadem. Po ściągnięciu roztworu propolisu znad osadu można go przetrzymywać do 6 miesięcy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Stosować wewnętrznie przy anginach i schorzeniach układu pokarmowego 40 kropli nalewki propolisowej na 200 ml ciepłej, przegotowanej wody. Przy bólach żołądka 50 kropli na 100 ml wody. W przypadku owrzodzenia żołądka i jelit 40 kropli na pół szklanki (100 ml) ciepłego mleka. Stosować na czczo.

Żywice                    50-85%               Olejki eteryczne                         4-15%
woski                     12-40%               Garbniki                                    4-10%
Pyłki kwiatowe         5-11%                 Zanieczyszczenia mechaniczne     5-20%
Kwasy i alkohole organiczne, związki typy flawonoidów i terpenów      5-30%

 dr Jerzy Gala

Propolis dostępny w naszym Centrum Pszczelarskim jest pakowany w zależności od potrzeb klienta w opakowania od 50g – 1kg.
50g – dokładnie tyle, ile potrzeba na sporządzenie 20% nalewki spirytusowo-propolisowej.
Propolis jest pozyskiwany w czasie rutynowych prac pasiecznych a także z poławiaczy propolisowych.

Opakowanie 50g:
http://pszczelnictwo.com.pl/sklep/product_info.php?cPath=27&products_id=44
Opakowanie 100g:
http://pszczelnictwo.com.pl/sklep/product_info.php?cPath=27&products_id=43
Propolis jest dostępny w naszym sklepie internetowym:
www.sklep.pszczelnictwo.com.pl

Zarówno roztwory propolisowe (o różnych stężeniach), jak i maści, których głównym składnikiem jest kit pszczeli, ze względu na właściwości są wykorzystywane w lecznictwie. Roztwór propolisowy – posiada właściwości bakteriostatyczne, bakteriobójcze, regenerujące. Polecany w stanach zapalnych, schorzeniach górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Działa podobnie jak antybiotyki. Stosuje się od 15 do 25 kropli na miód, cukier lub wodę 2 razy dziennie, przed śniadaniem i po kolacji. Dzieci nie więcej jak po 10 kropli 2 razy dziennie. Masć propolisowa – znalazła zastosowanie w trudno gojących się ranach, oparzeniach, odleżynach, odmrożeniach, niektórych grzybicach i łuszczycach

Wyciąg propolisowy:
50g rozdrobnionego propolisu, 500cm3 alkoholu etylowego 70% (350ml spirytusu i 150ml przegotowanej wody) – pozostawić w temperaturze pokojowej, bez dostępu światła, przez ok. 14 dni – codziennie wstrząsać. Wstawić na 24 godziny do lodówki. Przecedzić. Przechowywać w temperaturze pokojowej w ciemnym szklanym naczyniu.

Masło propolisowe:
1 kg masła rozpuścić, wsypać 150g rozdrobnionego propolisu, wymieszać, przetrzeć przez sitko lub gazę. Przechowywać w lodówce.

Mleko propolisowe:
1 litr świeżego mleka zagotować, dodać 50g rozdrobnionego propolisu, wymieszać, przecedzić przez sitko lub gazę, ostudzić, zebrać wierzchnią warstewkę wosku, przechowywać w lodówce
.
Maść propolisowa:
70g wazeliny i 15g rozdrobnionego propolisu wymieszać w naczyniu wstawionym do gorącej wody, przetrzeć przez sitko lub gazę, ostudzić.

Nagniotki (maść):
50g kitu pszczelego, 20g wosku, sok z jednej cytryny; ucierać \"na ciepło\", aż powstanie jednolita maść. Stosować codziennie na nagniotek, aż zbieleje; po wymoczeniu wyjąć razem z \"korzeniem\".

źródło:
sciaga.pl – wykorzystanie produktów pszczelich w lecznictwie
autor: dirtywoman