Ule wielkopolskie – cechy, wymiary, ceny uli wielkopolskich

Ul wielkopolski
Ul wielkopolski, fot. Pszczelnictwo.com.pl

Ule wielkopolskie należą do najczęściej spotykanych uli w polskich pasiekach. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami ramek (wymiary ramki 360×260 mm) oraz stosunkowo niewielką – jak na dzisiejsze realia – masą plastrów.

Ule wielkopolskie należą cały czas do tych rodzajów uli, które są najczęściej używane przez polskich pszczelarzy. Do zalet uli wielkopolskich należą: bardzo duża popularność oraz dostępność, stosunkowo niska cena, możliwość wykorzystywania do pasieki wędrownej, dobra cyrkulacja powietrza, mniejsza zajmowana powierzchnia, niewielka masa czy prosta konstrukcja.

Wadą uli wielkopolskich jest niska – w porównaniu z ulem Langsthrota czy Dadanta – masa plastrów, co ma bezpośrednie przełożenie na ilość pracy w gospodarstwie pasiecznym. Niska masa plastrów w ulach wielkopolskich decyduje o tym, że używając uli wielkopolskich, aby uzyskać tę samą powierzchnię plastra co w langsthrotach czy dadantach, potrzebujemy aż o 25 procent więcej ramek. A zwiększona liczba ramek wymaga od pszczelarza rzecz jasna dużo więcej pracy (przeglądów, przekładania, wytrząsania pszczół przy zabieraniu plastrów z miodem, itd.).

W specjalistycznych sklepach pszczelarskich nie ma problemu z zakupem uli wielkopolskich, w każdym dobrym sklepie pszczelarskich możemy wybierać spośród różnych rodzajów uli wielkopolskich. Dostępne są:

  • ule wielkopolskie styropianowe (10 i 12 ramkowe)
  • ule wielkopolskie drewniane
  • ule wielkopolskie poliuretanowe
  • ule wielkopolskie występują zarówno jako stojaki jak i leżaki.

Ule i elementy do uli znajdziesz w sklepie pszczelarskim Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz – tutaj

 

Przeczytaj także: Rodzaje uli

 


Źródła: Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, wyd. RM, Warszawa 2014  |  Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz |  www.portalpszczelarski.pl/artykul/677/ul_wielkopolski_-_budowa-_malowanie-_wady_i_zalety.html