Ule poliuretanowe – główne zalety uli z poliuretanu

Ule poliuretanowe są cenione przez coraz większą grupę pszczelarzy i są coraz częściej spotykane w polskich pasiekach. Nie dzieje się to bez przyczyny, bowiem ule z poliuretanu mają naprawdę wiele cech ula idealnego.

Jakie cechy w głównej mierze decydują o tym, że ule poliuretanowe są coraz częściej wybierane przez pszczelarzy w Polsce i Europie? Odpowiedź jest prosta. Ule z poliuretanu mają niewielką wagę, są zbudowane z niezwykle trwałego, twardego i odpornego na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne materiału, a także posiadają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, zarówna zimą jak i latem. Ule z poliuretanu są też stosunkowo tanie, a to jeszcze nie koniec zalet tego rodzaju uli.

Materiał, z którego zbudowane są ule poliuretanowe wpływa także na dużą łatwość utrzymania higieny w ulu, a to ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie rodziny pszczelej oraz mniejszą zachorowalność pszczół na nosemozę i inne choroby.

Kolejną zaletą uli z poliuretanu jest niewielka chłonność tego materiału, a to sprawia, że ule nie namakają i w konsekwencji wpływają na lepszy rozwój rodziny na wiosnę. Pozytywnie na życie rodziny pszczelej wpływają także wygłuszające właściwości ścianek z poliuretanu.

Dość istotną dla pszczelarzy zaletą uli z poliuretanu  jest to, że poszczególne elementy tych uli zestawiają się bez problemu z elementami uli z innych materiałów (np. z ulami styropianowymi czy drewnianymi). Dzięki temu pszczelarze mogą w swoich pasiekach niemal w dowolny sposób łączyć ze sobą poszczególne elementy uli.

Mówiąc o ulach poliuretanowych niezwykle ważna jest jeszcze jedna kwestia. Wielu pszczelarzy obawia się o jakość miodu z takich właśnie uli. Niepotrzebnie, bowiem okazuje się, że miód pozyskiwany z uli poliuretanowych nie tylko dokładnie tak samo smakuje, ale jest także równie zdrowy jak miód z uli z innych materiałów.

W dobrych sklepach pszczelarskich oczywiście bez problemu kupimy ule poliuretanowe wszystkich najczęściej spotykanych systemów uli, a więc nie ma większego problemu z poszerzeniem swojej pasieki o ule poliuretanowe Dadanta, Langstrotha, wielkopolskie, Ostrowskiej, warszawskie czy ule Apipolu. Bez problemu także kupimy poszczególne elementy uli poliuretanowych jak np. dennice (z poławiaczem pyłku czy higieniczne), korpusy, powałki, daszki, stojaki, nadstawki, itd.

Ule poliuretanowe w dobrych cenach znajdziesz np. w sklepie pszczelarskim Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz – zobacz tutaj.

Największą wadą uli z poliuretanu jest zaś niewielka przepuszczalność powietrza. Poliuretanowe ścianki nie przepuszczają pary wodnej przez co ul “nie oddycha”. Antidotum na to jest zapewnienie właściwej wentylacji ula dzięki stosowaniu, na przykład, osiatkowanej dennicy higienicznej.

 


Źródła: www.pszczelnictwo.com.pl