Pszczelarstwo - Sprzęt pszczelarski

Sprzęt pszczelarski – jaki sprzęt jest niezbędny przy zakładaniu pasieki

Zamierzasz założyć własną pasiekę i zostać pszczelarzem? Zobacz jaki sprzęt pszczelarski będzie niezbędny do rozpoczęcia własnej przygody z pszczelarstwem, gdzie kupić dobry sprzęt pszczelarski i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy zakupie takiego sprzętu.

Sprzętu i wyposażenia niezbędnego do założenia własnej pasieki nie jest co prawda aż tak wiele jak mogłoby się wydawać, a przez to koszt rozpoczęcia własnego pszczelarskiego hobby nie jest wysoki, jednak trzeba zaznaczyć, że wyliczony poniżej sprzęt pszczelarski stanowi absolutne minimum bez którego trudno wyobrazić sobie prowadzenie pasieki. Poniższa lista nie jest więc listą zamkniętą i rzeczą naturalną jest, że w miarę rozwoju własnej pasieki pszczelarze zaopatrują się w większą ilość sprzętu, dzięki któremu praca w pasiece jest szybsza i łatwiejsza, ale też koszty sprzętu wzrastają.


Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz – Sprawdź ceny sprzętu pszczelarskiego


Wśród niezbędnego sprzętu pszczelarskiego, który powinien się znaleźć w każdej pasiece, znajdują się:

  • ul oraz wyposażenie ula (dennica, korpus, powałka, daszek, ramki)
  • odzież pszczelarska chroniąca pszczelarza przed ukąszeniami pszczół (kapelusze, bluzy, spodnie, kombinezony pszczelarskie, rękawice)
  • narzędzia przydatne do pracy w pasiece (zmiotka, dłuto, podkurzacz)
  • drut do ramek
  • węza pszczela

Każdy pszczelarz – nie tylko zaczynający przygodę z pszczelarstwem – powinien też sięgać po specjalistyczną literaturę pszczelarską. Dla młodych pszczelarzy polecić można chociażby blisko pięciusetstronicowe kompendium wiedzy pszczelarskiej, jakim jest książka “Hodowla pszczół” pod redakcja prof. Jerzego Wilde i prof. Jarosława Prabuckiego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu pszczelarskiego? Kupując nowy sprzęt pszczelarski i wyposażenie w sklepie pszczelarskim warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę i jakość produktów, ale także opinie o sklepie, solidność sprzedawcy czy jego doświadczenie w handlu sprzętem pszczelarskim. Jednak dużo bardziej uważnym trzeba być kupując używany sprzęt pszczelarski od pszczelarzy – wówczas należy bardzo starannie sprawdzić jakość oferowanego sprzętu, a po ewentualnym zakupie, skrupulatnie przeprowadzić czynności higieniczne.

Jeśli mamy wątpliwości co do tego, jaki sprzęt będzie dla nas najlepszy, warto poprosić o radę doświadczonych pszczelarzy lub po prostu zapytać o to w dobrym sklepie pszczelarskim.