Pyłek pszczeli – kwiatowy: w jakiej postaci przyjmować pyłek? | Blog pszczelarski

Pyłek pszczeli w formie obnóży

Pyłek pszczeli (pyłek kwiatowy) jest niezwykle cennym produktem pszczelim. Pyłek pszczeli jest bogaty w witaminy, białko i minerały, a spożywać go możemy w różnych postaciach.

Zbierany przez robotnice pszczoły miodnej pyłek pszczeli, ze względu na swój niezwykły skład, nazywany jest często „bombą witaminową”. Przyjmowanie pyłku pszczelego zalecane jest w celu uzupełnienia organizmu w niezbędne witaminy i minerały oraz jako uzupełnienie diety w rekonwalescencji i leczeniu różnych schorzeń.

Więcej o działaniu pyłku pszczelego zobacz [tutaj]

sklep-internetowy-600

Pyłek pszczeli – w jakiej postaci przyjmować

Pyłek pszczeli możemy kupić w kilku postaciach. Bezpośrednio u pszczelarzy możemy zakupić nieprzetworzony pyłek pszczeli w czystej postaci – obnóży. Zakup pyłku kwiatowego w takiej właśnie postaci jest niewątpliwie najbardziej opłacalna – na przykład w sklepie internetowym Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz cena czystego pyłku pszczelego w postaci obnóży wynosi ok. 7 zł za 100 gram pyłku pszczelego, 50 zł za kilogram pyłku i 4500 zł za 100 kg pyłku.

Pyłek pszczeli w formie obnóży
Pyłek pszczeli – obnóża. Źródło: sklep internetowy www.pszczelnictwo.com.pl

Pyłek pszczeli możemy zakupić również w postaci mieszaniny z miodem lub mieszaniny z miodem i innymi produktami pszczelimi (np. z propolisem – kitem pszczelim). Jest to bez wątpienia najsłodsza forma spożywania pyłku pszczelego. Warto też dodać, że taką mieszaninę można zrobić samemu, na przykład dodając pyłek do najbardziej przez nas lubianej odmiany miodu.

Pyłek pszczeli w kapsułkach
Pyłek pszczeli w kapsułkach, prod. Bartpol

Pyłek pszczeli spotykany jest również w popularnych suplementach diety w kapsułkach. Przykładem takiej formy występowania pyłku pszczelego w sprzedaży jest chociażby API AKTIV – pyłek pszczeli w kapsułkach wyprodukowany przez firmę Bartpol. Często spotykamy również suplementy diety w której pyłek kwiatowy występuje obok innych produktów pszczelich, jak choćby z propolisem.