Przeciwbólowe działanie pyłku kwiatowego | Pszczoly.info

Ból
Ból, fot. geralt, Pixabay.com, CC0

Pyłek kwiatowy jest w obecnych czasach coraz powszechniej stosowany w leczeniu i profilaktyce. Działanie przeciwbólowe pyłku kwiatowego jest jednak stosunkowo mało znane.

Okazuje się, że działanie przeciwbólowe pyłku kwiatowego było przedmiotem zainteresowania badaczy koreańskich. W badaniach przeprowadzanych na zwierzętach próbowano ustalić skuteczność uśmierzania bólu przy stosowaniu pyłku kwiatowego sosny rosnącej w Korei (Pinus densiflora).

Badanie polegało na sprawdzeniu działania przeciwbólowego wyciągu etanolowego z pyłku kwiatowego sosny koreańskiej i porównaniu go z działaniem aminopiryny –  standardowego leku przeciwbólowego. Aminopiryna podawana była myszom w dawce 50 mg na kilogram masy ciała, natomiast wyciąg etanolowy z pyłku podawany w dawce 100 i 200 mg na kilogram masy ciała.

Testy przeciwbólowe wykazały porównywalną skuteczność wyciągu etanolowego pyłku kwiatowego  koreańskiej sosny z działaniem aminopiryny oraz silne zmniejszenie się odczuwania bólu w porównaniu do grupy kontrolnej (nieleczonej).

Wyniki koreańskich badań być może będą wstępem do kolejnych dociekań na temat przeciwbólowego działania pyłku kwiatowego.

 

Zobacz także: Pyłek pszczeli – kwiatowy

 


Źródło: Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Nowe badania nad biologicznymi właściwościami pyłku kwiatowego, czytelniamedyczna.pl