Pierzga pszczela – czym jest, jak powstaje, jakie ma właściwości | Blog pszczelarski

Pierzga pszczela jest jednym z najzdrowszych produktów pszczelich. Zobacz czym jest pierzga pszczela, jak powstaje, jakie ma właściwości na organizm człowieka i jak ją stosować.

Pierzga pszczela jest pokarmem pszczół. Karmione są nią larwy, młode pszczoły oraz królowa. Powstaje w warunkach ula poprzez fermentację złożonego w plastrze przez pszczoły robotnice pyłku kwiatowego. Dzięki fermentacji mlekowej zachodzącej w trakcie procesu powstawania pierzgi, staje się ona lepiej przyswajalna niż pyłek, a jej skład jest jeszcze bardziej wartościowy.

Pierzga pszczela
Pierzga pszczela

Pierzga posiada więcej wartościowych składników odżywczych niż pyłek pszczeli (kwiatowy). Jest niezwykle bogata w witaminy (witamina A, B, C, E, D, K, PP i H), mikroelementy (żelazo, potas, magnez, selen, krzem, miedź, siarkę, chlor, mangan) oraz enzymy wspomagające trawienie.

Pierzga dzięki swojemu bogatemu w ważne składniki odżywcze składowi posiada bardzo dobry wpływ na wiele układów organizmu ludzkiego. Między innymi, wzmacnia organizm w okresie rekonwalescencji, wzmacnia odporność organizmu, wzmaga witalność, zwiększa możliwości fizyczne i intelektualne, wzmacnia układ nerwowy w stanach depresyjnych. Pomaga w chorobach układu trawiennego, ma zbawienny wpływ na wątrobę, pomaga w walce z wirusowym zapaleniem wątroby, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych, przyspiesza odbudowę tkanek, ma właściwości antybakteryjne, a jako doskonały pokarm odżywczy niweluje zagrożenia wynikające z niewłaściwego odżywiania.


Sprawdź w sklepie internetowym Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz >>> Pierzga pszczela


Pierzga posiada szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także w kosmetologii. Kwas mlekowy znajdujący się w pierzdze reguluje odnowę komórkową skóry, ułatwia wchłanianie do skóry innych składników, dlatego często jest składnikiem preparatów kosmetycznych. Ponadto ułatwia utrzymanie właściwego nawodnienia skóry, a dzięki właściwościom wspomagającym produkcję kolagenu, wzmacnia skórę, poprawia elastyczność skóry, a także działa antybakteryjnie.

Pierzga może być spożywana przez wszystkich z wyjątkiem osób uczulonych na produkty pszczele. Jak ją spożywać? Robiąc mieszaninę z miodem (przed spożyciem – dla wzmocnienia efektu – można zmieszać z wodą przegotowaną i odstawić na kilka godzin), robiąc roztwór pierzgi z przegotowaną wodą lub bez niczego, najlepiej przed połknięciem powoli żując pierzgę.

Źródła: wikipedia.org, doz.pl