Miód rzepakowy – najlepszy miód przy chorobach serca

Serce - choroby serca - EKG
fot. geralt, Pixabay.com, CC0

Miód rzepakowy uznawany jest za tę odmianę miodu, która szczególnie polecana jest osobom uskarżającym się na choroby układu krążenia. Miód rzepakowy, to – ze wszystkich występujących w Polsce odmian miodu – najlepszy miód na serce, czyli na choroby serca i układu krążenia.

Miód rzepakowy pozyskiwany jest z nektaru kwiatów rzepaku, który w naszym kraju kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Miód rzepakowy jest więc jednym z pierwszych wiosennych miodów odmianowych w Polsce, a także jedną z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych w naszym kraju odmian miodu nektarowego. Jego popularność wynika nie tylko z dużej, w naszym kraju, ilości pożytków rzepakowych, ale także sławy tej odmiany miodu, jako miodu najlepszego na serce.

Wśród głównych właściwości prozdrowotnych miodu rzepakowego wymienić należy właśnie przede wszystkim jego właściwości wspomagające pracę serca. Choć nie tylko – miód rzepakowy posiada także właściwości wspomagające organizm w chorobach wątroby, w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz przy chorobach skóry.

Miód rzepakowy – najlepszy miód na serce – kuracja

Osobom chorym na serce zaleca się kurację z miodu rzepakowego. Miód najlepiej jest rozpuścić w wodzie lub – dla zwiększenia efektu leczniczego – w naparze z dzikiej róży. Taką miksturę należy spożywać 3 razy dziennie, najlepiej na godzinę przed jedzeniem. Poprawa stanu zdrowia powinna pojawić się po kilku tygodniach takiej miodowej kuracji.

Miód rzepakowy, podobnie jak wszystkie inne odmiany miodu – jest niezwykle wrażliwy na temperaturę. Miody zaczynają tracić swoje właściwości lecznicze już w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. Zaleca się, aby miody nie były podgrzewane do temperatury wyższej niż optymalna temperatura panująca w ulu (około 35 st. C.). Przyrządzając miodową miksturę zwracajmy więc szczególną uwagę na temperaturę płynu, z którym łączymy miód.