Kremowanie miodu

Miód
fot. Hans, Pixabay.com

Coraz więcej klientów szuka w sklepach pszczelarskich miodów kremowanych, a i samo kremowanie miodów staje się coraz bardziej popularne. Czym jest kremowanie miodu, na czym ten proces polega i dlaczego wielu konsumentów szuka właśnie miodów kremowanych? O tym poniżej.

 

Świeże miody mają płynną postać, tak zwanej patoki i z czasem krystalizują, czyli przechodzą w stan stały, określany w pszczelarstwie jako krupiec. Różne odmiany miodów krystalizują w różnym czasie, a ich czas przechodzenia z postaci patoki w krupiec trwa od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Kremowanie miodu jest zaś czynnością, dzięki której miód pozostaje w postaci przypominającej miękkie masło lub gęsty krem, postaci wygodnej – z jednej strony – np. do smarowania pieczywa, a z drugiej –  w postaci, w której miód zachowuje swoje pierwotne właściwości prozdrowotne, bowiem podczas kremowania miody nie tracą swoich właściwości biologicznych.


Zobacz także: Czas krystalizacji miodu


Istotną kremowanie miodów  jest również to, że miody w postaci kremowanej pozostają przez długi czas, bowiem podczas kremowania naturalne procesy krystalizacji zostają powstrzymane. Jednak uwaga – podgrzanie miodu kremowanego, które powoduje ponowne przejście w stan płynny skutkuje utratą właściwości miodu kremowanego i z czasem miód taki ponownie zacznie krystalizować. Warto tu też przypomnieć, że podgrzewanie miodu do temperatury ponad 40 stopni Celsjusza powoduje utratę właściwości biologicznych, prozdrowotnych miodu.

Gdzie kupić miody kremowane?

Miody kremowane są – jak było na wstępie powiedziane – coraz bardziej popularne wśród konsumentów, więc ich dostępność też wzrasta. Obecnie miody kremowane można kupić w każdym dobrym sklepie pszczelarskim. Miody kremowane są dostępne, na przykład, w internetowym sklepie pszczelarskim Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz:

Zobacz: Miody w sklepie internetowym >>> TUTAJ