Czym podkarmiać rodziny pszczele na wiosnę? | Pszczoly.info

Podkarmianie wiosenne pszczół ma na celu pobudzenie rodzin pszczelich do rozwoju.

Najlepszym pokarmem dla pszczół do podkarmiania wiosennego jest ciasto. Pszczelarze albo kupują gotowe ciasta przystosowane dla pszczół (takie jak np. Apifonda) w sklepach pszczelarskich lub ciasta do podkarmiania przygotowują samodzielnie.

Podkarmianie wiosenne – cel podkarmiania wiosennego

Podkarmianie wiosenne służy do stworzenia wrażenia dopływu do ula świeżego pokarmu i w konsekwencji do pobudzenia rodziny pszczelej do rozwoju. Dzieje się to w taki sposób, że pszczoły otrzymując do ula dodatkowy pokarm pobierają go, a przetwarzając doprowadzają do podniesienia temperatury w ulu, co pobudza matkę pszczelą do czerwienia. Podkarmianie wiosenne ma więc na celu doprowadzenie do nieco wcześniejszego rozpoczęcia wiosennego rozrodu w rodzinie. Podkarmianie przeprowadzamy – w zależności od panującej aury – pod koniec zimy lub na początku wiosny.

Podkarmianie wiosenne – czym podkarmiać pszczoły

Do podkarmiania wiosennego doskonale nadawać się będą dostępne w każdym dobrym sklepie pszczelarskim ciasta, takie jak na przykład Apifonda. Ponadto pszczelarze często sami sporządzają ciasta do podkarmiania, przygotowywane na bazie cukru, miodu lub drożdży oraz pyłku kwiatowego. Do podkarmiania wiosennego nie zaleca się natomiast stosowania syropu.

Apifonda - pokarm dla pszczół
Apifonda – zobacz w sklepie pszczelarskim [tutaj]
Ciasta do podkarmiania:

  • Apifonda – ceniony przez pszczelarzy gotowy pokarm dla pszczół. Apifonda zawiera mikroskopijne  kryształki otoczone niewielką warstwą syropu, co umożliwia pszczołom wchłanianie pokarmu bezpośrednio przez gardziel. Apifonda jest gotowym pokarmem, przed podaniem pszczołom nie wymaga żadnych zabiegów;
  • ciasto miodowo – cukrowe – przygotowuje się je mieszając cukier puder z miodem, w standardowych proporcjach 250 g miodu na 1 kg cukru;
  • ciasto drożdżowo – cukrowe – przygotowuje się ugniatając drożdże z cukrem – od 100 do 150 g drożdży na 1 kg cukru;
  • ciasto miodowo – cukrowe z pyłkiem pszczelim – do przyrządzonego ciasta miodowo – cukrowego dodajemy zmielony pyłek kwiatowy (ok. 200 g pyłku na 1 kg ciasta).

 

Zobacz także: Apikand Premium – doskonały syrop do podkarmiania